Zabawy podczas podróży

A. Stern: „Pragnienie zabawy u dzieci jest silniejsze nawet niż głód czy pragnienie”

Podróżowanie z dzieckiem może być wspaniałą przygodą. Dzieci uwielbiają poznawać nowe miejsca, ale zazwyczaj nudzi je długa jazda samochodem. Warto wtedy wykorzystać czas na wspólne zabawy, które uprzyjemnią czas zarówno dzieciom, jak i rodzicom.

1.Wyścigi kropel

Kiedy pada, można pobawić się w wyścigi kropel. Wybieramy na szybie dwie krople i obstawiamy, która szybciej dotrze na jej skraj.

2. Kto pierwszy zobaczy… czyli zbieranie punktów

Aby pokazać dziecku, jak ciekawy potrafi być świat oglądany przez szybę samochodu, można pobawić się w wyszukiwanie różnych rzeczy i przyznawanie za nie punktów. Za sarenki, lisy, zające, wróble, bociany, czaple, żurawie, łabędzie, krowy i konie. Ta zabawa może również dotyczyć budynków czy różnych kolorów mijanych aut.

3. Liczenie, segregowanie i sortowanie samochodów.

Przed wyjazdem kupujemy 2-3 gazetki motoryzacyjne, w których znajdują się zdjęcia pojazdów wszelkiej maści. Wycinamy, umieszczamy w woreczku, zabieramy klej. Potem pozostaje już tylko przygotowanie „kart pracy” - ,,Sortowanie według marki”, ,,Sortowanie kolorami”, ,,Sortowanie duży/mały”.

4. ,,Markowanie”

Przygotowujemy arkusz papieru z naklejonymi markami samochodów. Zabawa polega na tym, by w trakcie jazdy „ wypatrzeć” jak największą ilość samochodów danej marki. Za każdym razem, gdy marka wyszczególniona na karcie mignie nam przed oczami, zaznaczamy ją przyklejając we właściwe miejsce kolorową naklejkę lub rysując znak x.

5. Pokaż na mapie trasę

Warto mieć w aucie papierową mapę, bo można dziecku pokazać trasę, którą ono może obserwować. Co jakiś czas spytać, czy dobrym numerem drogi jedziemy.

6. Zwierzaczki

Chowamy do woreczka małe gumowe zwierzaczki. Dziecko wkłada rękę do woreczka i dotykając, musi odgadnąć ich nazwę. Możemy ustalić, że nazwę zwierzątka mówimy po angielsku.

Podczas jazdy można uczyć się państw i stolic Europy, słuchać wspólnie muzyki lub audiobooków, śpiewać, odgadywać województwa i miasta zaszyfrowane w tablicach rejestracyjnych pojazdów.

Niezastąpione i niezawodne jest: czytanie, liczenie, zgadywanie (jaki kolor będzie mieć samochód jadący z naprzeciwka?), literowanie (odnajdywanie danej litery na bilbordach, sklepowych szyldach, na rejestracjach innych aut), rymowanie, fantazjowanie (jaki ładunek może przewozić mijana właśnie ciężarówka?), rysowanie, wykorzystanie ,,”gniotka” lub ciastoliny,

Zabawy dają poczucie wspólnoty, zabijają nudę, poszerzają słownictwo, rozwijają wyobraźnię, usprawniają motorykę, uwrażliwiają na muzykę i literaturę, wzmacniają uwagę, uczą współpracy, budują wzajemny kontakt, wzmacniają więzi, są źródłem radości i humoru, pokazują różnorodność.

UDANYCH WAKACJI!

Więcej zabaw można wyszukać na stronach www.: mamotoja, dziecisaważne, mamadu, pikinini, wczesna edukacjaantkaikuby.

opr. E.L.

19 czerwca 2019