Strona stworzona w kreatorze www WebWave.

Przedszkole w Śmiglu

ul. Leszczyńska 13, 64-030 Śmigiel

REGON: 000928877

INFORMACJA RODO

Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca to Światowy Dzień Osób z zespołem Downa.

W 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa został ustanowiony Światowy Dzień Zespołu Downa. Pieczę nad nim trzyma ONZ od 2012 roku.

Pomysłodawcą święta był Stylianos E. Antonarakis, genetyk z uniwersytetu w Genewie, a data obchodów – 21 marca nawiązuje do istoty zaburzenia – trisomii 21 chromosomu. Zespół Downa to choroba genetyczna spowodowana wystąpieniem dodatkowego, trzeciego chromosomu 21, w zestawie genów danej osoby. Choroba wzięła swoją nazwę od nazwiska lekarza – Johna Langdona Downa, który zidentyfikował ją w 1862 roku.

Ludzie z Zespołem Downa mają charakterystyczne, podobne do siebie rysy twarzy. Mogą wykazywać się niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim lub średnim, któremu towarzyszą, również różnego stopnia, zaburzenia funkcjonowania i budowy organizmu.

Akcja ma na celu uświadomienie, że osoby z zespołem Downa mają takie same potrzeby jak osoby pełnosprawne. Oczekują szacunku, tolerancji i akceptacji.

 

Ty również możesz w prosty sposób przyłączyć się do akcji. Wystarczą do tego... kolorowe skarpetki nie do pary.

Kolorowe skarpetki nie do pary symbolizują społeczne niedopasowanie, odmienność, zróżnicowanie – wszystko, z czym muszą borykać się osoby dotknięte zespołem Downa na co dzień.

 

Skarpetki mogą być w paski, w kropki, w gwiazdki, w kwiatki albo w kratę. Za kolano lub przy kostce. Mogą być z różnych par. Można również założyć kolorowe ubrania – barwy przewodnie Światowego Dnia Zespołu Downa to granatowy i czerwony.

 

Wszystkim wyjątkowym życzymy dużo zdrowia, pogody ducha, cierpliwości w znoszeniu trudów dnia codziennego a także zrozumienia i opieki ze strony najbliższego otoczenia.

 

 

 

 

19 marca 2020