rodzicu już czas na pożegnanie ze smoczkiem

RODZICU JUŻ CZAS NA POŻEGNANIE ZE SMOCZKIEM

Smoczek u niemowląt zaspokaja ich pierwotną potrzebę ssania. Niestety to, co jest naturalną potrzebą u dziecka w wieku niemowlęcym w wieku przedszkolnym staje się zagrożeniem jego prawidłowego rozwoju.

Negatywne skutki stosowania smoczka u dzieci w wieku przedszkolnym:

 Utrudnia komunikacje - dziecko, którego buzia jest stale zajęta, niechętnie komunikuje się z otoczeniem.

 Osłabia rozwój mięśni narządów artykulacyjnych- Zmniejsza napięcie mięśni warg, co w późniejszym okresie utrudnia wymowę głosek p, b, m, w, f.

 Znacznie obniża sprawność języka. Dziecko ma poważne problemy z uniesieniem go i realizacją głosek ś, ź, ć, dź, sz, ż, cz, dż, l, r.

 Wywołuje wady zgryzu jak tyłozgryz , zgryz otwarty oraz deformacje podniebienia . Przy zgryzie otwartym język dziecka wsuwa się w powstałą szparę, powodując seplenienie międzyzębowe.

Smoczek u dziecka w wieku przedszkolnym nie powinien już być sposobem na wyciszenie . W trosce o prawidłowy rozwój naszych pociech należy niezwłocznie znaleźć inny sposób na wyciszanie i uspakajanie swoich przedszkolaków.

22 września 2020