Przedszkole

w Śmiglu

Od września 2019 r. w naszym przedszkolu w ramach zajęć dodatkowych działa kółko kulinarne.  Zajęcia odbywają się 2 razy w miesiącu w godzinach popołudniowych i uczestniczą w nich dzieci 5 letnie. Kółko kulinarne ma charakter teoretyczno – praktyczny i skupia się głównie na zdrowym, racjonalnym odżywianiu.

 

CELE GŁÓWNE:

 

kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych,

 

rozwijanie samodzielności u dzieci,

 

stymulacja wielozmysłowa,

 

rozwijanie funkcji poznawczych.

 

 

CELE SZCZEGÓŁOWE:

 

poznawanie zasad higieny obowiązujących podczas przygotowywania i spożywania posiłków,

 

poznawanie zasad zdrowego odżywiania,

 

kształtowanie postaw bezpiecznego korzystania ze sprzętu AGD,

 

doskonalenie sprawności manualnej, podczas wykonywania niektórych etapów w przygotowywaniu posiłków,

 

rozwijanie myślenia przyczynowo – skutkowego,

 

rozwijanie koordynacji wzrokowo - ruchowej,

 

rozwijanie i doskonalenie zmysłu smaku i zapachu, podczas przygotowywania i smakowania przyrządzonych potraw,

 

kształtowanie umiejętności zgodnej współpracy w zespole.

 

 

METODY I FORMY PRACY

 

Zajęcia realizowane będą przede wszystkim za pomocą metod aktywizujących i praktycznego działania. Zajęcia programowe będą opierały się na aktywności dzieci.

 

Metody pracy:

 

podające: rozmowa, objaśnienia, opis;

 

eksponujące: pokaz, obserwacja;

 

problemowe: zadań stawianych do wykonania;

 

praktyczne: samodzielnych doświadczeń;

 

Formy pracy:

 

z całą grupą, zespołowa i indywidualna

Podczas 1 zajęć mali kucharze wykonali własne przepiśniki w których będą umieszczać wszystkie przepisy i porady dotyczące zdrowego odżywiania.

 

Kolejne spotkanie kulinarne młodzi kucharze rozpoczęli od pogadanki na temat zdrowego odżywiania. Potem rozwiązywali zagadki, smakowali i prezentowali swoje ulubione owoce. Na koniec z wcześniej przygotowanych smakołyków, przedszkolaki wykonały owocowe szaszłyki.

 

Na kolejnym październikowym spotkaniu, dzieci rozmawiały na temat sprzętu AGD w kuchni oraz zasad bezpiecznego korzystania z niego, pod okiem dorosłych. Następnie korzystając z blendera wykonały 3 koktajle owocowe na bazie mleczka kokosowego. Czy koktajle były smaczne? Zobaczcie sami:-)

 

KÓŁKO KULINARNE

Po zdrowych, witaminowych koktajlach przyszedł czas na rozgrzewające herbatki na bazie imbiru. Dlaczego ? Gdyż mamy już listopad, i nie trudno o przeziębienie. Mali kucharze wykonali z pomocą nauczyciela dwie wzmacniające odporność herbaty. Podczas picia pysznego i zdrowego napoju dzieci miały też możliwość degustacji miodu.

Po rozgrzewających herbatkach przyszedł czas na kapustę modrą . Tym razem zadaniem małych kucharzy było poznanie wartości odżywczych jesiennego przetworu, a następnie jego samodzielne przygotowanie. Aby sprostać takiemu wyzwaniu, dzieci musiały zapoznać się z wyglądem, budową i działaniem robota kuchennego. Zadanie okazało się dziecinnie proste, a samodzielnie wykonana surówka smakowała bardziej niż kupiona w sklepie.

Święta tuż, tuż, a przed nami dużo pracy, nie tylko w kuchni. Dziś mali kucharze dekorowali stół wigilijny oraz poznawali zasady dobrego zachowania się przy stole.
Z Nowym Rokiem, nowe wyzwania. W styczniu z racji rozpoczętego karnawału mali kucharze wykonali kolorowe koreczki. Dzieci doskonaliły umiejętność posługiwania się sztućcami. Kroiły, nakłuwały na wykałaczki i smakowały.

Babka bananowa – to kolejne słodkie wyzwanie małych kuchcików. Bazą ciasta były oczywiści banany do których przedszkolaki dowolnie dobierały składniki:olej, cukier, jajka, mąkę, sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia i mleko. Babeczka smakowała o czym świadczą czekoladowe buzie :-)

Kolejne warsztaty w kuchcikowie miały słodki charakter. Tym razem przedszkolaki wypiekały zdrowe, owsiane ciasteczka.

Strona stworzona w kreatorze www WebWave.

Przedszkole w Śmiglu

ul. Leszczyńska 13, 64-030 Śmigiel

REGON: 000928877

INFORMACJA RODO