JAK NAUCZYĆ DZIECKO BYĆ TOLERANCYJNYM

„KAŻDY INNY WSZYSCY RÓWNI”

CZYM JEST TOLERANCJA?

Tolerancja to:

- cierpliwość i wyrozumiałość dla odmienności;

-poszanowanie cudzych uczuć, wierzeń, poglądów, upodobań, obyczajów i postępowania choćby były całkowicie odmienne od naszych, albo zupełnie z nimi sprzeczne;

-szacunek dla wolności innych ludzi, ich myśli i opinii oraz sposobu życia.

Tolerancja to przede wszystkim akceptowanie ludzkiej odmienności, a także obiektywne patrzenie na innych. Tolerancyjni ludzie nie oceniają na podstawie odmiennego wyglądu, wyznania czy pochodzenia etnicznego, tylko na podstawie tego, co dana osoba ma do powiedzenia i jak zachowuje się w stosunku do innych ludzi.

Pięć zasad jak nauczyć dziecko tolerancji

1. Rozmawiajmy z dzieckiem.

Pamiętajmy, że dziecko często posługuje się językiem, który usłyszy w domu. Pogardliwe słownictwo to pierwszy krok ku nietolerancji. Gdy nasza pociecha zobaczy na ulicy czy w sklepie osobę o innym kolorze skóry czy przedstawiciela innej religii będzie ciekawe, będzie zadawało pytania: Kto to jest? Dlaczego tak wygląda? Dlaczego się tak zachowuje? itp. Naszą rolą jest wytłumaczenie mu, że ludzie różnią się od siebie, np. kolorem skóry, narodowością, że obok ludzi zdrowych są też niepełnosprawni. Każdy z nas jest inny, ma różne talenty i umiejętności. Wszyscy jednak jesteśmy równi!

2. Pomagajmy dobierać słowa.

W sytuacji, gdy Wasze dziecko zareaguje na osobę innej kultury, rasy epitetem usłyszanym na podwórku czy w szkole, musimy mu wytłumaczyć dlaczego taki język jest niewłaściwy. Gdy, np. użyje słowa „grubas” w odniesieniu do osoby otyłej, wytłumaczmy mu, że takie słowo rani ją. Zapytaj, jakby się czuło, gdyby usłyszało o sobie podobne stwierdzenie? Ustal, dlaczego dziecko używa takich słów i wytłumacz mu dlaczego takie słownictwo jest nieadekwatne i niewłaściwe.

3. Oswajajmy dziecko z innością.

Dziecko powinno mieć świadomość, że świat jest różnorodny. Podczas czytania książek, oglądania filmów, spacerów oswajajmy je z faktem, że ludzie różnią się wieloma cechami, a inność jest wartością. Pokażmy, że każdy człowiek jest wartościowy, np. dziewczynka na wózku pięknie maluje, chłopiec z Afryki gra wspaniale w piłkę.

4. Pokazujmy dziecku różnorodność.

Gdy już w dzieciństwie oswoimy nasze pociechy z różnorodnością, łatwiej będzie mu walczyć z uprzedzeniami. Zadbaj oto, by dziecko na co dzień miało kontakt z innymi ludźmi. Wychodźcie na spacery, róbcie wspólnie zakupy, jeśli to możliwe, wyjedźcie na wycieczkę. Obcując z różnorodnością Wasze dziecko najlepiej zrozumie na czym polega tolerancja. Będzie ona dla niego czymś naturalnym.

5. Dajemy przykład.

Najważniejszy jednak dla naszego dziecka jest dobry przekład, który powinien otrzymać właśnie od rodziców. Jeśli chcesz, aby dziecko miało szacunek do innych – miej szacunek do niego. Chcesz, by było empatyczne, nie piętnowało zjawisk i ludzi, których nie rozumie? Pokaż mu, że robisz tak samo. Nie oskarżaj, nie oceniaj po pozorach, nie stygmatyzuj, nie używaj mowy nienawiści. Dziecko wychowane w atmosferze tolerancji uzna taki system wartości za naturalny.

Kilka rad, jak każdego dnia uczyć dziecko tolerancji

• Bądź naturalny- odmienność to nic złego, to norma, dlatego nie można robić z tego wielkiej sprawy.

• Przeczytaj dziecku bajkę, obejrzyj film, opowiadaj o różnorodności. Niech nie krępują Cię pytania od Twojej pociechy i odpowiedz cierpliwie na wszystkich.

• Rozpocznij temat, zanim zrobi to dziecko. Jeżeli dziecko zadaje dużo pytań, doskonale rozumie co dzieje się w jego otoczeniu, a będzie sytuacja, że zobaczycie osobę na wózku inwalidzkim lub z innego kraju, sami rozpocznijcie temat. Porozmawiaj z dzieckiem o tym, kogo właśnie widzicie.

• Pamiętaj, że dostrzeganie różnic to nie dyskryminacja. Różnimy się od siebie – to fakt, którego nikt nigdy nie zmieni. Nie bój się, że jeśli będziesz rozmawiać o tym z dzieckiem, będziesz nieświadomie dyskryminować innych.

• Mów o wszystkim z perspektywy dziecka. Pamiętaj, że dziecko do 4 roku życia postrzega świat jedynie odnosząc wszystkie elementy do siebie.

• Przede wszystkim otwórz się na świat. Twoje dziecko zrobi na pewno to samo. Jesteśmy różni, a jednak wszyscy tacy sami. Tolerancja to jedna z większych wartości, jaką możecie przekazać swojemu dziecku.

• Stwórz cykle zabaw: o dzieciach świata, o zawodach, czy o religiach na świecie. Pamiętaj, że najprostsze rozwiązania są po prostu najlepsze.

NIE ZAPOMINAJMY O UCZENIU SIĘ TOLERANCJI NAWZAJEM. PRZY DOBRYCH CHĘCIACH TO NIE JEST TAKIE TRUDNE. WYSTARCZY TYLKO PRZESTRZEGAĆ PRZYKAZANIA NIE RÓB DRUGIEMU CO TOBIE NIE MIŁE”

TOLERANCJA - JAK UCZYĆ SIEBIE I INNYCH Autor/-ka Jolanta Ambrosewicz-Jacobs Wydawca Stowarzyszenie Willa Decjusza, Kraków, 2004

K. Chałas, Wychowanie ku wartościom. Elementy teorii i praktyki, t. 1, Lublin–Kielce 2006, s. 232

Opracowały:

P.R., A. S., A.J.,