Międzynarodowy Dzień Kropki

Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot” („Kropka”). Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Szybko zyskała popularność wśród najmłodszych czytelników. Opowiastka zawarta w “The Dot” stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i tak w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Święto, obecnie, jest obchodzone już w 108 krajach. Ta inicjatywa ma na celu pobudzać kreatywność, pomysłowość uczniów, zachęcać ich do tworzenia. Zwykle obchody Dnia Kropki zaczynają się od przeczytania lub obejrzenia historii małej Vashti, a następnie stworzenia własnego znaku.

Nasze przedszkole także uczestniczyło w obchodach Międzynarodowego Dnia Kropki. Dzieci oraz nauczyciele wybrali na ten dzień strój, w którym królowały kropki, groszki, koła. Zajęcia rozpoczęły się obejrzeniem filmu o małej Vashti. Następnie dzieci kreatywnie bawiły się z wykorzystaniem „kropki”, malowały, ćwiczyły, kleiły. Wszyscy świetnie się bawili.